Krótki poradnik układania kostki

Układanie kostki brukowej nie jest rzeczą łatwą. Postaram się bardzo pokrótce przybliżyć, jak należy to zrobić. Pierwszym etapem jest tak zwane KORYTOWANIE czyli usuwanie warstwy wierzchniej gruntu. Następnie powstałe „koryto” należy oczyścić dokładnie ze wszelkiego rodzaju korzeni oraz roślinności, wyrównać jego dno oraz ubić, zapobiegając tym samym osiadaniu gruntu. Teraz dokonujemy niwelacji, czyli wyrównywania gruntu.

Wszystkie warstwy podbudowy muszą mieć tę samą grubość w każdym miejscu. Jest to etap bardzo ważny i powinien być wykonany bardzo dokładnie! Następnym krokiem jest uformowanie PODBUDOWY. Jest ona odpowiedzialna za przenoszenie na grunt obciążeń z nawierzchni. Do jej wykonania stosuje się żwir, grys, żużel lub mieszaninę piasku ze żwirem, co sprawia, iż podbudowa jest przepuszczalna dla wody. Niezwykle ważna jest też grubość podbudowy, zależna od natężenia ruchu na ułożonej kostce. Gdy już mamy podbudowę, czas zabrać się za podsypkę. Jej zadaniem jest zapewnić dobre osadzenie kostek, oraz wyeliminowanie różnic w ich grubości. Podsypkę wykonuje się z grysu, piasku lub żwirku. Podsypkę trzeba wyrównać, ażeby jej grubość wynosiła ok. 3 do 5cm.

Nie ubijać! Teraz trzeba już tylko ułożyć kostkę. Należy pamiętać, aby układać ją od brzegu nawierzchni, „krawędziówkami” do środka. Jeśli kostki będą za duże, należy je przyciąć, wykorzystując do tego na przykład piły taśmowe. Istotne jest również kontrolowanie spadku nawierzchni oraz to, aby pamiętać o zostawieniu małych szczelin między kostkami. Po zakończonej pracy w szczeliny nasypujemy piasek, oraz ubijamy całość tak zwaną płytą wibracyjną. Procedurę powtarzamy kilkakrotnie, pamiętając o dosypywaniu bądź zmiataniu piasku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *